Diabetologia

Dr n.med. Monika Żurawska-Kliś

W 2001 roku ukończyłam z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W 2007 roku obroniłam pracę doktorską pt. „Ocena związku pomiędzy markerami procesu zapalnego (interleukiny-6, czynnika martwicy guza α, białka C-reaktywnego” i adiponektyną a insulinoopornością i cukrzycą”. W 2009 roku uzyskałam tytuł specjalisty chorób wewnętrznych, a w 2011 roku specjalisty diabetologii (dyplom z wyróżnieniem).

Aktualnie pracuję w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie prowadzę działalność kliniczną, naukowo-badawczą i zajęcia dydaktyczne ze studentami.
Koordynuję Program leczenia osobistymi pompami insulinowymi u kobiet z cukrzycą typu 1 planujących ciążę i będących w ciąży w ramach funduszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy realizowany w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii. Program skierowany jest do pacjentek z cukrzycą typu 1 planujących ciążę lub będących w ciąży, a w ramach programu wypożyczane są bezpłatnie najnowocześniejsze modele pomp insulinowych oraz zestawy do ciągłego całodobowego monitorowania glikemii. Jako diabetolog w Łodzi mam świadomość, że w dużych miastach ciągle wzrasta zapotrzebowanie na tego typu usługi medyczne. Zabieganie i zapracowanie zwykle nie idzie w parze ze zdrowych odżywianiem, co niestety niejednokrotnie skutkuje pojawianiem się zespołu metabolicznego, a wreszcie i cukrzycy.

Moje osiągnięcia:
Staż kliniczny w szpitalach w Londynie, Katanii i Paryżu w okresie studiów (2000, 2001, 2002)
Nagroda Zespołowa Ministra Edukacji i Nauki za cykl prac naukowych (2006)
Nagroda Indywidualna Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego za osiągnięcia naukowe (2007)
Nagroda Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (2018)
Staż kliniczny w Klinice Diabetologii na Uniwersytecie w Leuven, Belgia (2018)
Prowadzenie badań klinicznych i licznych projektów naukowych, w tym międzynarodowych
prowadzenie kursów, wykładów i warsztatów z zakresu diabetologii w ramach szkolenia podyplomowego dla lekarzy, pielęgniarek, położnych i edukatorów
Liczne publikacje naukowe (31), rozdziały w książkach (5) oraz doniesienia zjazdowe (23) w dziedzinie diabetologii.


W działalności leczniczej, również jako jako prywatny diabetolog, sprawuję opiekę nad pacjentami ze wszystkimi typami cukrzycy:
cukrzycą typu 2 - posiadam doświadczenie w leczeniu nowoczesnymi lekami doustnymi i preparatami insulin;
cukrzycą typu 1 - posiadam duże doświadczenie w prowadzeniu pacjentów leczonych przy pomocy osobistych pomp insulinowych (w tym nowoczesnych modeli Veo z funkcją hipoblokady oraz 640G z funkcją SmartGuard) oraz korzystających z zaawansowanych technologii samokontroli (metoda skanowania FreeStyle Libre oraz ciągłe monitorowanie glikemii);
cukrzycą ciążową (rozpoznaną w ciąży);
cukrzycą uwarunkowaną genetycznie (typu MODY)
Z racji profilu zainteresowań badawczych kompleksowo zajmuję się tematyką ciąży w zakresie przygotowania do ciąży pacjentek chorujących na cukrzycę różnych typów i planujących ciążę, jak również opieki w okresie ciąży i po porodzie.

W ramach wizyt prywatnych:

  • wystawiam recepty refundowane (posiadam umowę z NFZ);
  • wystawiam diabetologiczne karty konsultacyjne dla potrzeb badań okresowych z zakresu medycyny pracy i uprawnień do prowadzenia pojazdów;
  • wystawiam zaświadczenia dla potrzeb Komisji ds. Orzekania o Niepełnosprawności;
  • wystawiam zaświadczenia lekarskie w języku angielskim, w tym dla potrzeb podróży drogą lotniczą;
  • wydaję glukometry i peny do podawania insuliny (dostosowane do profilu i preferencji pacjenta);
  • wydaję kompleksowe materiały edukacyjne - zarówno ogólnodostępne, jak i własnego autorstwa.


Mimo szeregu zagrożeń cywilizacyjnych, do jakich należy cukrzyca, uważam, że wysoki poziom jaki prezentuje diabetologia w Łodzi, zapewnia pacjentom wysokie bezpieczeństwo zdrowotne i dobry komfort życia. W poradni przyjmuje także dietetyk i lekarz ginekolog. W razie potrzeby, szczególnie podczas prowadzenia ciąży (gdy np. mamy do czynienia z cukrzycą ciążową), wszyscy ci specjaliści konsultują się i współpracują ze sobą.

© 2019 by MEDICUS A.T.
projektowanie stron www